NOVATECA: noul nume al programului Global Libraries în Moldova

Dragii nostri prieteni!

Avem marea plăcere de a anunța a a fost adoptata denmirea pentru Programul Global Libraries în Moldova: NOVATECA. Dupa cum afirma organizatorii, noul nume al Programului, care este o îmbinare a prefixului latinNova(ceea ce înseamnă: nou, proaspăt sau extraordinar) cu sufixul-tecade la cuvântul românescbibliotecă, vine susțină misiunea nobila de a sprijini inovarea şi schimbarea în reţeaua existentă de biblioteci publice din Republica Moldova.

Oficial are loc lansarea procesului de înscriere și selecție a bibliotecilor care vor intra în program, la etapa pilot, începand cu toamna acestui an. Bibiliotecile publice vor beneficia de investiţii tehnologice şi formare profesională pentru a îmbunătăţi serviciile de bibliotecă şi pentru a consolida rolul bibliotecilor în comunităţile în care activează.

Echipa Novateca aşteaptă, cu nerăbdare, să colaboreze cu întreaga comunitate Global Libraries, la nivel mondia,l cît și cu toți factorii de decizie și partenerii din Republica Moldova, odată cu demararea activităților programului nostru, inclusiv si in bibliotecile publice din raionul Rezina.

Data: 26.07.2012