La umbra Cuvîntului...

Biblioteca Publică Raională ”Mihai Eminescu”, Rezina, în Programul activităților sale preconizate în cadrul Festivalului Național al Cărții și al Lecturii nu a uitat și de viitorii săi cititorii - copiii cei mici-mici, de la grădiniță. I-am avut ca oaspeți la Ora de Lectură ”La umbra Cuvîntului...” și prezentarea cărții Claudiei Rotaru ”Emmi și Nicolie”, scrisă anume pentru vîrsta lor, pe copiii de la Grădinița nr. 6 ”Cocoșelul de aur” din or. Rezina. Dar mai întîi de toate le-am pregătit covorul moale (sa nu-i destantăm prea tare de grădiniță) și după ce s-au făcut comod, am lecturat împreuna cartea ”Emmi și Nicole și fluturașul bibliotecii ”Cartea - dar neprețuit”. După lectură copiii s-au relaxat conform unor exerciții speciale de memorare prin joc, împreună cu educatoarea, dna Zinaida Melnic. Copiii sunt primul an la grădiniță și prima oară au pășit pragul bibliotecii, dar au promis să ne viziteze și pînă se vor învăța a citi, vor frecventa Ora Poveștilor, Ora Poeziei, desene animate în Sala Multimedia etc. Ca premiu de încurajare copiii au primit cîte un balon și pentru părinții lor fluturașul ”Cartea-dar neprețuit”.

Galina Davîdic, directorul BPR ”Mihai Eminescu”

Poze de la activitate puteți urmări aici:  https://www.facebook.com/galina.davidic/media_set?set=a.540152579389485.1073741837.100001842434707&type=1

Data: 08.09.2013