Campania Națională “Copiii Moldovei citesc o carte – 2013″ // Recomandări metodice

Recomandări metodice în ajutor bibliotecarilor din bibliotecile publice comunale și școlare din raionul Rezina: Campania Națională “Copiii Moldovei citesc o carte – 2013″

Biblioteca Naţională pentru Copii „Ion Creangă” lansează ediţia din 2013 a Campaniei Naţionale de promovare a lecturii „COPIII MOLDOVEI CITESC O CARTE”, organizată sub patronajul Primei Doamne a Republicii Moldova Margareta Timofti.

Această Campanie, este iniţiată în colaborare cu scriitori, editori, ilustratori de carte, biblioteci publice din republică și are ca scop atragerea copiilor la lectură şi promovarea cărţilor valoroase pentru copii şi adolescenţi ale autorilor autohtoni.

Cartea propusă spre lectură copiilor şi adolescenţilor în anul 2013 este volumul de nuvele „Nu vă îndrăgostiţi primăvara” de Nicolae Dabija.

La lansarea Campaniei au participat: autorul cărţii – Nicolae Dabija, Prima Doamnă a Republicii Moldova- dna Margareta Timofti, academicianul Mihai Cimpoi, scriitorii Aurelian Silvestru, Iulian Filip, Ianoş Ţurcanu etc.

Campania de lectură a acestei cărţi se va desfăşura pe întreg teritoriul ţării până în decembrie 2013 şi se va încheia cu o Conferinţă republicană de totalizare, organizată de Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”, la care vor participa cei mai buni cititori selectaţi în cadrul conferinţelor raionale şi orăşeneşti în lunile septembrie-noiembrie. Prin bunăvoinţa autorului cărţii Nicolae Dabija, în bibliotecile publice rationale și orășenești vor fi donate 500 exemplare pentru a facilita accesul cititorilor la carte.
Mai jos publicăm Regulamentul Campaniei Naţionale “Copiii Moldovei citesc o carte – 2013″.

Galina Davidic, directorul BPR „Mihai Eminescu”

Regulament de organizare a Campaniei Naţionale “Copiii Moldovei citesc o carte – 2013″

Biblioteca Naţională pentru Copii „Ion Creangă” organizează sub patronajul Primei Doamne a Republicii Moldova Margareta Timofti Campania Naţională „Copiii Moldovei citesc o carte”.

Campania se desfăşoară anual, pe întreg teritoriul republicii şi are ca scop atragerea copiilor la lectură, promovarea cărţilor valoroase pentru copii şi adolescenţi ale autorilor autohtoni.
Anual, organizatorii selectează şi propun pentru lectură în cadrul campaniei unul sau mai multe titluri de carte destinate copiilor de diferite vârste. Selectarea cărţilor se face în corespundere cu unul sau câteva dintre următoarele criterii:

• atractivitatea, actualitatea temei;
• originalitatea stilului, conţinutului;
• valoarea cognitivă, educativă etc.;
• conţinut accesibil copiilor;
• referinţe în presă, premii, menţiuni în cadrul unor saloane de carte, concursuri literare ş.a.

Pentru desfăşurarea cu succes a campaniei, bibliotecile publice de pe întreg teritoriul republicii îşi vor completa colecţiile (prin achiziţie, donaţii, sponsorizări) cu un număr suficient de exemplare ale titlurilor propuse pentru lectură. Atunci când va fi posibil, Biblioteca Naţională pentru Copii „Ion Creangă” va repartiza bibliotecilor publice raionale (municipale, orăşeneşti) un anumit număr de exemplare oferite ca donaţie de către autori sau edituri.

În dependenţă de numărul exemplarelor disponibile, bibliotecile raionale pot face donaţii bibliotecilor publice din raion sau pot oferi, prin sistemul împrumutului interbibliotecar, un anumit număr de exemplare pentru a fi citite (prin rotaţie) în bibliotecile din localităţile raionului,

Pentru Campania Naţională „Copiii Moldovei citesc o carte – 2013”
este propusă următoarea carte:

Nicolae Dabija. Nu vă îndrăgostiţi primăvara! (nuvele)
(Chişinău, Editura pentru Literatură şi Artă, 2013)

Campania se va desfăşura în perioada februarie – decembrie 2013 şi va implica elevi din clasele VIII-XII.
Bibliotecile publice vor organiza promovarea şi lectura cărţii recomandate, utilizând diverse forme de activitate: lecturi individuale sau lecturi publice, lecturi comentate, întâlniri cu autorul, discuţii, dezbateri, conferinţe, acţiuni teatralizate, concursuri de creaţie inspirate din lectura cărţii respective etc.

În perioada septembrie – noiembrie 2013 bibliotecile publice raionale (municipale, orăşeneşti) vor organiza activităţi de totalizare la nivel de raion (municipiu, oraş). Cei mai activi cititori vor fi delegaţi la Conferinţa republicană de totalizare, care va avea loc la Biblioteca Naţională pentru Copii „Ion Creangă”, în decembrie 2013.

Claudia Balaban, BNC „Ion Creangă”, director general

Data: 01.09.2013