ATENŢIE CONCURS! “CE AŞ FACE EU CA SĂ ÎMBUNĂTĂŢESC VIAŢA COPIILOR DIN MOLDOVA?”

Invităm elevii claselor 11-12 să participe la Concursul de esee la tema: “CE AŞ FACE EU CA SĂ ÎMBUNĂTĂŢESC VIAŢA COPIILOR DIN MOLDOVA?” Facultatea Sociologie şi Asistenţă Socială a Universităţii de Stat din Moldova în parteneriat cu Biroul Naţional de Statistică al Republicii Moldova (BNS) şi Centrul de Informare şi Documentare privind Drepturile Copilului (CIDDC) iniţiază desfăşurarea unui concurs de esee pentru elevii claselor 11-12 din Republica Moldova la tema “CE AŞ FACE EU CA SĂ ÎMBUNĂTĂŢESC VIAŢA COPIILOR DIN MOLDOVA?”. Acest concurs vine să încurajeze tinerii de a participa şi de a-şi expune punctele de vedere privitor la problemele sociale care afectează viaţa copiilor din ţară, iar BPR “Mihai Eminescu” va facilita desfăşurarea acestui concurs în raionul Rezina.

Feerie de Crăciun la bibliotecă

Clinchetul zurgălăilor, urările de An Nou, bucuria şi satisfacţia au fost stăpîne în ziua de 24 decembrie în sala de festivităţi a Bibliotecii Publice raională "Mihai Eminescu". Acolo, prin efortul angajatelor instituţiei, cca 30 de copii s-au bucurat, alături de pomul împodobit şi eroul principal al sărbătorilor de iarnă - Moş Crăciun, de tot farmecul pe care îl aduc aceste zile de la cumpăna anilor. S-a cîntat, s-a dansat, s-au spus poezii cu multă bucurie, pentru care fapt, din partea moşului, a venit şi răsplata în chip de dulciuri. Cuvintele colindelor, cîntate cu tan-dreţe de copilaşi, au mişcat pe bune sufletele spectatorilor, în special cele care chemau la susţinerea nevoiaşilor, ca să fie sărbătoare şi în casa lor, doar e ziua Naşterii Pruncului Iisus! Ad-ministraţia bibliotecii a avut grijă ca moşul să fie darnic - cu eforturi proprii şi cu ajutorul sponsorilor, tuturor copiilor le-a fost dăruite cadouri.

Data: 20.01.2013

PROTOCOL DE ORGANIZARE A CONCURSULUI LITERAR „LA IZVOARELE ÎNŢELEPCIUNII” - ediţia a XXIII-a –

În scopul promovării lecturii şi familiarizării elevilor cu viaţa şi activitatea personalităţilor din literatura, cultura, istoria naţională şi universală, Ministerul Culturii al Republicii Moldova Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova Biblioteca Naţională pentru Copii "Ion Creangă" Secţia Naţională IBBY din Republica Moldova organizează în 2013 ediţia a XXIII-a a Concursului literar „La izvoarele înţelepciunii” dedicată scriitorului francez Jules Verne, de la a cărui naştere se vor împlini 185 de ani.

FNCL -2012 : O festivitate mai deosebită la Rezina

De data aceasta festivitatea dedicată Sărbătorii Naţionale Limba Noastră cea Română la Rezina a avut un aspect mai deosebit de cele din anii trecuţi. Şi asta datorită lucrătorilor Bibliotecii Publice raionale „Mihai Eminescu". În primul rând, în dimineaţa zilei de 31 August, la bustul Marelui Eminescu, locul tradiţional de marcare a acestei sărbători, s-a adunat mai multă lume ca în alţi ani. Mihail Cebotar, primarul oraşului, a accentuat că pe meleagurile moldave se vorbeşte „limba noastră cea română", o limbă de o frumuseţe deosebită, care are nevoie de mai multă atenţie şi susţinere din partea tuturor.

Data: 17.09.2012

Festivalului Național al Cărții și Lecturii, ediția a doua, 2012

Stimați colegi, ediţia a doua, 2012 a Festivalului Naţional al Cărţii şi Lecturii (FNCL) care se va desfăşura în perioada 31 august - 5 septembrie sub patronajul Comisiei Naționale a Republicii Moldova pentru UNESCO este consacrată lui Ion si Doina Aldea Teodorovici, aniversării a 80-a din ziua nașterii lui Spiridon Vangheli și aniversării a 180-a de la fondarea Bibliotecii Naționale a Republicii Moldova.

Data: 22.08.2012

Programul acțiunilor culturale ale BPR "Mihai Eminescu" preconizate pentru Sărbatorile Naționale: Ziua Independenței și "Limba Noastră cea Română", Festivalul Național al Cărții și al Lecturii, ediția a II-a, închinat Anului Ion și Doina Aldea-Teodorovici

Stimaţi vizitatori virtuali ai paginii WEB a BPR „Mihai Eminescu” ! Vă propunem spre atenţie acest program şi aşteptăm sugestiile şi propunerile D-voastră. Suntem gata să întroducem modificări, dacă vor fi necesare.

Data: 10.08.2012

Anunţ pentru bibliotecari

de iniţiere a elaborării propunerilor de modificare şi completare a Regulamentului privind modul de conferire a categoriilor de calificare cadrelor bibliotecare

Data: 02.08.2012

Scrisoare către direcţiile/secţiile cultură

Prin prezenta vă reamintim că în perioada 31 august - 5 septembrie se va desfăşura ediţia a doua a Festivalului Naţional al Cărţii şi al Lecturii organizat şi în acest an sub patronatul Comisiei Naţionale a Republicii Moldova pentru UNESCO.

Data: 02.08.2012

NOVATECA: noul nume al programului Global Libraries în Moldova

Data: 26.07.2012

Prezentare in cadrul Anului Bibliologic -2011