În luna august – nici o zi fără gândul la carte

Iată ca a venit cu uşile larg deschise şi luna august - luna când marcăm două mari sărbători naționale care ne definesc ca neam – Ziua Independenței și Sărbătoarea Limba Noastră cea Română. Iar pentru noi, bibliotecarii, s-a adăugat şi o a treia: așa cum o sărbătoare naţională nu este totală dacă nu-i însoțită și de carte, de trei ani încoace, 31 August  este și ziua deschiderii Festivalului Național al Cărții și Lecturii (FNCL).

FNCL, care va cuprinde toate bibliotecile publice şi pe toţi bibliomanii republicii, are menirea de a scoate în relief o dată în plus importanța cărții și a lecturii în dezvoltarea fiecărei persoane în parte și a țării în întregime și a apropia cartea de inima și mintea cititorului.

Instrumentele Web 2.0 - site-uri, bloguri, rețele de socializare - facebook, Linkedin, Twitter, etc. oferă posibilități enorme de creare a conținuturilor on - line prin folosirea inteligenței și cunoștințelor colective.

Pentru a explora din plin aceste posibilități, organizatorii FNCL și-au propus realizarea proiectului cu genericul„În luna august – nici o zi fără gândul la carte!

În fiecare zi a lunii august, pe Blogul de biblioteconomie și știința informării, pagina FNCL , site-urile Consiliului raional Rezina şi a Bibliotecii Publice Raionale “Mihai Eminescu”, pe pagina noastră de pe Facebook şi pe pagina de pe facebook a FNCL vor fi postate  texte (poezii, citate, gânduri, recomandări etc) despre carte, lectură, bibliotecă.

Dragi bibliotecari din raionul Rezina! Vă rugăm să vă implicați în realizarea acestui proiect și să trimiteți prin pagina FNCL, paginile noastre  de Facebook, site-urile sus menţionate, prin poșta electronică  conținuturile pe care le aveți în format electronic sau link-urile de unde pot fi descărcate.

În septembrie textele vor fi grupate și incluse în culegerea on-line:  “Cine vrea să știe carte,  trece mai întâi prin cărți…”

Textele postate, iar ulterior și culegerea de texte,  vor putea fi folosite de către bibliotecari și alte persoane interesate pe parcursul organizării FNCL, la organizarea diverselor  manifestări  pe parcursul anului, precum și la organizarea edițiilor viitoare a FNCL.

Începem realizarea proiectului cu texte și considerente aparținând poeților Iulian Filip și Vasile Romanciuc, care pot fi  descărcate  de pe blogul nostru de specialitate: http://clubbib2.wordpress.com/fncl/.

Cu orice întrebări referitoare la FNCL (concursuri, activităţi etc) Vă puteţi adresa la BPR „Mihai Eminescu”, Serviciul de Asistenţă Metodică, Serviciul Colecţie de carte (Fonduri), Serviciul Informativ-Bibliografic.

Vă urăm succese şi activităţi frumoase în cadrul Festivalului Naţional al Cărţii şi Lecturii!

Galina Davîdic, directorul BPR „Mihai Eminescu”, Rezina

Data: 01.09.2013