31 August 2013: Ziua Limbii Noastre, FNCL și ”Adio, Tabără!” – o zi de neuitat la Rezina

Ziua de 31 August 2013 a fost o adevărată sărbătoare pentru toată comunitatea rezineană - sărbătoarea a fost compusă din 3 evenimente: Oda Limbii Noastre, Inaugurarea Ediţiei a III-a a Festivaluluti Naţional al Cărţii şi al Lecturii, desfăşurate la bustul lui Mihai Eminescu din or. Rezina.

Sărbătoarea a continuat în sala de activităţi a Bibliotecii Publice Raionale ”Mihai Eminescu”, unde a avut loc închiderea oficială a Taberei de Vară de Lectură şi Agrement, cu înmînarea diplomelor, semnelor de gratidudine și a Foilor de Laudă celor mai buni copii, participanţi la Tabără. Toate acestea au fost acordate copiillor pe diferite categorii: Cel mai bun cititor copil al Taberei de Lectură și Agrement, Cel mai bun sportiv, Copilul cu cele mai multe viite etc.

Finalul sarbătorii ”Adio, Tabară” a culminat cu servirea unei torte mari în formă de carte de către participanţii la Tabăra de Vară de Lectură şi Agrement: Lecturarea unei cărți poate fi comparată cu deliciul unei felii de tortă!

În  cadrul festivității de inaugurare a FNCL am venit fiecare să aducem omagiu cărţii, bibliotecii, scriitorilor, ca mesageri ai scrisului, magiei lecturii. Urmăriți AICI cîteva imagini de la Festivitatea atît de dragă nouă...

Galina Davîdic, directorul BPR ”Mihai Eminescu”

Data: 31.08.2013