Caravana Bunătîţii pentru deţinuti: ecouri

Una din stipulările Declaraţiei Universale a Drepturilor Omului prevede că toţi oamenii, indiferent de mediul unde se află, au drepturi vitale egale: condiţii normale de trai, hrană, îmbrăcăminte etc. In acest sens, Biblioteca Publică Raională “Mihai Eminescu” Rezina (care este în colaborare cu Penetenciarul nr.17 de mai mulţi ani), în ajun de Anul Nou a făcut un apel către toţi cetăţenii raionului care nu sunt indiferenţi de soarta semenilor lor ca să contribuie la colectarea donaţiilor (haine, încălţăminte, cărţi etc) pentru deţinuţii de la Penetenciarul nr 17 din Rezina, unde la moment işi ispăşesc pedeapsa în jur de 450 deţinuţi, inclusiv 89 condamnaţi pe viaţă, şi 6 minori cu vîrsta cuprinsă între 15 – 17 ani, care se confruntă la moment cu lipsa celor mai elementare lucruri, începînd de la haine, îmbrăcăminte, încălţăminte şi terminînd cu produsele de igienă personală.

Ne pare bine că mulţi locuitori ai oraşului Rezina, dar şi din sate au conştientizat faptul că cei din Penetenciarul nr.17 au fost deacuma pedepsiţi suficient de soartă şi de lege şi e util să-i ajute să depăşească şi această situaţie dificilă. Cred că de atitudinea noastră pozitivă, a tuturor, va depinde în continuare şi integrarea lor ulterioară în societate.

Aducem sincere mulţumiri dnei Silvia Rabii şi dnului Ion Anton, locuitori ai oraşului, care au fost primii ce ai venit la Bibliotecă cu donaţii- dna Silvia cu un colet de îmbrăcăminte, iar dnul Ion cu un set de carte, şi care au fost urmaţi de dna Ludmila Silcenco cu 2 colete mari de haine pentru minori,dna Maria Tunic, familia Ion şi Maria Curti, familia Davîdic, dna Valentina Zagorodniuc, reprezentanta primăriei Cogîlniceni etc care au donat haine- începînd de la maiouri şi terminînd cu scurte, încălţăminte, plapumă etc. Biblioteca Publică “Mihai Eminescu” a donat şi cîteva zeci de cărţi – dublete casate din colecţia ei, dar şi dăruite de cititorii bibliotecii.

Toate aceste lucruri au fost transmise colaboratorilor Penetenciarului nr. 17, însoţiţi de dna Doina Badan, care ne-a vorbit destul de amplu, mai ales despre minorii aflaţi acolo, ei aproape integral fiind din familii social-vulnerabile, sau orfani. Pe toti ne-a impresionat povestea unui tinăr din raionul Orhei rămas fără părinţi, adoptat de o familie străină, c-apoi să-l deposedeze de casă ca să rămînă pe drumuri. Clar, că a umblat o zi, două, trei flămînd şi negăsind ce să facă, ce să mănînce s-a apucat de furat şi deci a fost prins. Şi istorii de acestea sunt zeci.

Tot din spusele dnei Doina Badan, în prima jumatate de an ei mai sunt vizitaţi de rude, ca apoi să fie daţi uitării cu totul, iar cînd dna le-a anunţat despre această Caravană a Bunătăţii, de fiecare dată cind îi vizita, o întrebau cînd o să le aducă darurile. După verificările de rigoare, cred că în scurt timp donaţiile vor ajunge la ei şi le vor fi de folos.

Muţtumesc tuturor celor care au fost receptivi şi au donat poate chiar din puţinul pe care îl au şi anunţ că această Caravană mai continuă: dna Doina Badan mi-a spus că a contactat-o şi o doamnă din Italia, cu rude din s. Ignăţei şi unde a trimis un colet de haine, pe care îl va transmite deasemenea celor de la Penetenciar.

Cu adîncă consideraţiune şi mulţumiri pentru cei ce s-au implicat în Caravana Bunătăţii, semnează Galina Davîdic, directorul Bibliotecii Publice Raionale“Mihai Eminescu”, Rezina.

Data: 04.02.2013